Teaching GuideTerm
Faculty of Law
  Home | galego | castellano | english | A A |  
Grao en Dereito
 Subjects
  Regional Public Law in Spain
Abrir nova vista Vista para imprimir Exportar a pdf
Identifying Data 2019/20
Subject (*) Regional Public Law in Spain Code 612G01030
Study programme
Grao en Dereito
Descriptors Cycle Period Year Type Credits
Graduate 2nd four-month period
Third Obligatory 6
Language
Spanish
Galician
Teaching method Face-to-face
Prerequisites
Department Dereito Público
Coordinador
Ruiperez y Alamillo, Javier
E-mail
javier.ruiperez@udc.es
Lecturers
Aba Catoira, Ana Maria
Barrio Garcia, Gonzalo
Caamaño Domínguez, Francisco Manuel
Camara Ruiz, Juan
Fachal Noguer, Nuria
Jove Villares, Daniel
Rodriguez-Arana Muñoz, Jaime Fco.
Ron Romero, José
Ruiperez y Alamillo, Javier
E-mail
ana.abac@udc.es
gonzalo.barrio@udc.es
f.caamano@udc.es
juan.camara@udc.es
nuria.fachal@udc.es
d.jove.villares@udc.es
jaime.rodriguez-arana.munoz@udc.es
j.ron@udc.es
javier.ruiperez@udc.es
Web
General description Con esta materia o que se pretende é acadar coñecemento xeral sobre o dereito autonómico que estudará a organización territorial do Estado, as súas bases constitucionais e as vías de acceso á autonomía; a distribución de competencias entre o Estado e as Comunidades Autónomas; a doctrina do Tribunal Constitucional sobre o reparto de competencias. Por outro lado, se analiza a organización das Comunidades Autónomas: as súas Asambleas Lexislativas e os seus órganos executivos. Finalmente, se estuda o réximen xurídico dos principais sectores da actividade da competencia autonómica con especial alusión ás leis que regulan o contido propio e específico do dereito derivado do Estatuto de Galicia
Contingency plan
(*)The teaching guide is the document in which the URV publishes the information about all its courses. It is a public document and cannot be modified. Only in exceptional cases can it be revised by the competent agent or duly revised so that it is in line with current legislation.
Universidade da Coruña - Rúa Maestranza 9, 15001 A Coruña - Tel. +34 981 16 70 00  Soporte Guías Docentes